7 marzec 2024

zdjęcie: 64-latek aresztowany wz. ze śmiertelnym potrąceniem dwulatka nie przyznaje się do winy / fot. PAP
fot. PAP
64-latek aresztowany w związku ze śmiertelnym potrąceniem dwuletniego chłopca na DK57 w okolicy Makowa Mazowieckiego nie przyznał się do popełnionego czynu i odmówił składania wyjaśnień w tej sprawie – przekazała PAP w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz.
REKLAMA

64-letni mieszkaniec miejscowości Węgrzynowo, gm. Płoniawy Bramura w pow. makowskim został zatrzymany we wtorek po kilkunastu dniach intensywnego ustalania przez policję pojazdu, pod którego kołami zginął dwuletni Oliwier. "W środę w Prokuraturze Rejonowej w Przasnyszu mężczyzna usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym połączonego z ucieczką z miejsca zdarzenia" – powiedziała rzeczniczka. Za zarzucany Mieczysławowi Ł. czyn grozi kara nawet 12 lat pozbawienia wolności.

"Ustalono, że to on jechał DK57 przez miejscowość Obiecanowo od strony Makowa Mazowieckiego do Przasnysza i lewą stroną pojazdu uderzył w tył ciała dziecka. Z wysokim prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że do wypadku doszło pomiędzy godziną 18.09 a 18.11" – przekazała prok. Łukasiewicz.

Wobec mężczyzny zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. zł i zakazu opuszczania kraju.

Wypadek wydarzył się 23 lutego na dk 57 w miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim. Dwuletni Oliwier, wykorzystując chwilową nieuwagę domowników, wyszedł z nieogrodzonego domu, znajdującego się ok. 70 m od drogi krajowej. Nieprzytomnego chłopca znalazł jego ojciec na poboczu trasy. Mimo udzielonej pomocy medycznej dziecko zmarło w szpitalu.

Podczas badania sekcyjnego biegły stwierdził szereg urazów, m.in. złamanie kręgosłupa szyjnego i kości czaszki oraz pourazowy obrzęk mózgu. "Obrażenia te były obrażeniami przyżyciowymi i mogły powstać w następstwie uderzenia chłopca od tyłu przez elementy nadwozia samochodu i upadku dziecka na podłoże" – powiedziała prok. Łukasiewicz. Zaznaczyła, że według biegłego, bezpośrednią przyczyną zgonu Oliwiera był ciężki uraz czaszkowo–mózgowy, a charakter obrażeń wykluczył możliwość przeżycia przez chłopca.

Od momentu zdarzenia policjanci prowadzili intensywne działania zmierzające do ustalenia sprawcy. Kryminalni z Makowa Mazowieckiego zabezpieczyli kilkadziesiąt nagrań z monitoringów i kamer samochodowych. Przeprowadzono szczegółową analizę wszystkich nagrań, powiązano ze sobą i wytypowano samochód, którym poruszał się sprawca. Była to skoda fabia, użytkowana aktualnie przez Mieczysława Ł.

Rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim podkom. Monika Winnik poinformowała, że policjanci dokonali szczegółowych oględzin miejsca wypadku, także z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, m.in. drona i zabezpieczyli ślady. "W kolejnych dniach do czynności zaangażowano specjalistów, biegłych z zakresu wypadków drogowych Laboratorium Kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji" – przekazała policjantka.

Policja dziękuje wszystkim osobom, które na jej apel przekazywały nagrania z kamer samochodowych i informacje, które mogły pomóc w ustaleniu okoliczności potrącenia dziecka. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ agz/