Ponad 16 tysięcy cytowań naukowców Politechniki Opolskiej

zdjęcie: Ponad 16 tysięcy cytowań naukowców Politechniki Opolskiej / fot. PAP
fot. PAP
W 2023 roku naukowcy z Politechniki Opolskiej byli cytowani ponad 16 tysięcy razy na całym świecie - poinformował PAP prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju uczelni. W 2020 roku pracownicy tej samej uczelni byli cytowani 6,7 tys. razy.
REKLAMA

Jak przekazał prof. Królczyk, pracownicy Politechniki Opolskiej - na podstawie bazy Web of Science Core Collection - obliczyli ilość cytowań prac naukowców tej uczelni w publikacjach na całym świecie. Okazało się, że od kilku lat liczba cytowań znacząco wzrosła. W 2020 roku było ich 6,7 tysiąca, w 2021 roku - ponad 11 tysięcy, w 2022 - 14 520. W ubiegłym roku 310 naukowców było cytowanych 16 027 razy.

"To już nasza mała tradycja, że co roku liczba cytowań naszych naukowców wzrasta, co świadczy o systematycznej budowie potencjału uczelni. Oprócz oczywistej satysfakcji, to przede wszystkim jasna informacja nie tylko dla nas, dla naszych studentów, ale również dla przemysłu, partnerów politechniki, że badania, których efektem są publikacje, nie odbiegają od poziomu światowego" – podkreślił prof. Królczyk.

Naukowiec zapewnił, że dane o liczbie cytowań to nie tylko bicie rekordów na coraz większe liczby, ponieważ dane te wskazują na wyższe pozycjonowanie uczelni i są dowodem na zainteresowanie pracami opolskich naukowców także poza granicami naszego kraju.

"Niedawno Politechnika Opolska zajęła pierwsze miejsce w Polsce w rankingu Research.com z obszaru inżynierii mechanicznej. Zaklasyfikowano do niego tylko sześć polskich uczelni. W zeszłym roku Politechnika Opolska jako jedyna uczelnia w regionie została zakwalifikowana na Listę Szanghajską, a w obszarze inżynierii mechanicznej zajęła pierwsze miejsce w Polsce. W globalnym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska" – podkreślił prof. Królczyk. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Węgrów
23.8°C
wschód słońca: 04:25
zachód słońca: 20:31
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Węgrowie