10 maj 2024

Pisklęta sokoła wędrownego z Orlenu zostały zaobrączkowane

zdjęcie: Pisklęta sokoła wędrownego z Orlenu zostały zaobrączkowane / pexels/326886
pexels/326886
Trzy pisklęta sokoła wędrownego, które w kwietniu wykluły się na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku (Mazowieckie), zostały w piątek zaobrączkowane. Ruszyło też głosowanie na wybór imion dla piskląt - poinformował koncern.
REKLAMA

"Trzy pisklaki, dwie samice i jeden samiec, które przyszły w kwietniu na świat zostały dziś zaobrączkowane" - oznajmił w piątek Orlen. Przypomniał, że od blisko dwóch dekad koncern uczestniczy jako partner w Programie Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego w Polsce.

Pisklęta, które wykluły się w kwietniu, w głównym zakładzie produkcyjnym Orlenu w Płocku to potomstwo gniazdującej tam od wielu lat pary sokołów wędrownych - Werwy i Rafika. Jak podkreślił koncern, są to kolejne ptaki tego gatunku, które wkrótce "zasilą środowisko naturalne".

Orlen wyjaśnił, że wszystkie wyklute w naturze, jak również reintrodukowane sokoły wędrowne w Polsce, także te urodzone i wychowane na terenie zakładu koncernu w Płocku, są znakowane dwoma rodzajami obrączek: obserwacyjnymi - z dużymi literami i cyframi, które później można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny, oraz ornitologicznymi w różnych kolorach, w zależności od miejsca wsiedlania - np. na terenach miejskich jest to kolor żółty.

Jak podkreślił w piątek Orlen, w tym roku jeden z młodych sokołów dostał również nadajnik satelitarny, który pozwoli na śledzenie jego wędrówek, a w przyszłości może również na zlokalizowanie jego gniazda.

Koncern przypomniał, że dwie budki lęgowe dla sokołów wędrownych na terenie zakładu w Płocku zainstalowano przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w 1999 r. - zostały one wówczas zamontowane na najwyższych kominach zakładowej elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Pierwszy lęg sokołów wędrownych odnotowano tam w maju 2002 r. W 2015 r. pojawiła się trzecia budka lęgowa, na kominie Instalacji Odsiarczania Spalin.

Orlen podkreślił, że dzięki jego zaangażowaniu w odbudowę populacji sokołów wędrownych w naszym kraju do natury trafiło 61 ptaków tego gatunku, a wliczając tegoroczny lęg będzie ich 64. Podał, że razem z ptakami z rafinerii Grupy Orlen Unipetrol w Litvinowie i Kralupach w Czechach, elektrociepłowni oraz instalacji Polichlorku Winylu w Anwilu we Włocławku, oraz obiektów Elektrociepłowni Żerań i Ciepłowni Kawęczyn Grupy PGNiG TERMIKA, to prawie 200 ptaków żyjących na wolności.

W piątek ruszył trzeci etap konkursu na imiona dla młodych sokołów. Jak zaznaczył koncern, do 15 maja poprzez internetowa stronę https://www.peregrinus.pl/pl/plock można wziąć udział w głosowaniu na najciekawsze propozycje zgłoszone przez użytkowników tego serwisu.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu, który jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. W kwietniu koncern informował, że para gniazdujących tam sokołów wędrownych doczekała się czterech piskląt. Później okazało się, że jedno z młodych tego lęgu niestety padło. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Węgrów
24.1°C
wschód słońca: 04:25
zachód słońca: 20:31
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Węgrowie